Marmara Denizine Oksijen Takviyesi Yapılacak

Marmara Denizine Oksijen Takviyesi Yapacak Yeni Teknolojik Cihazları ve Çalışmaları Yerinde İnceledi

Marmara Denizine Oksijen Takviyesi Yapılacak

Marmara Denizine Oksijen Takviyesi Yapacak Yeni Teknolojik Cihazları ve Çalışmaları Yerinde İnceledi

23 Haziran 2021 Çarşamba 09:24
Marmara Denizine Oksijen Takviyesi Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ve Vali Seddar Yavuz, Marmara Denizini Koruma Eylem Planı çerçevesinde ileri teknoloji oksijenlendirme cihazlarıyla denizimizin derinliklerindeki çözülmüş oksijeni artırmak amacıyla müsilaj temizliğinde kullanılan yeni teknolojileri yerinde incelediler.

Seka  Park’ta gerçekleşen programa;  Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum ve Vali Seddar Yavuz’un yanısıra, Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz ve çok sayıda kişi katıldı.

Pilot uygulamayla ilimizde 4 ayrı noktadan Marmara Denizine oksijen verilmesi amacıyla tekne ile Seka Park iskele alanından denize açılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri ilk olarak denize bırakılan 3 cihazı yerinde incelediler.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından Körfez’de denize bırakılan 1 cihaz ile Marmara Denizine 30 metre derinliğinde oksijen verilmesi sağlanmasının ardından tekne ile bir süre gezen protokol üyeleri  yapılan çalışmaları yerinde incelediler.

İskele önünde kurulan ekranlara yansıyan doygunluk, yoğunluk, sıcaklık, gerçek iletkenlik, tuzluluk, özgül iletkenlik, kısmi basınç gibi değerlerinin yer aldığı verileri inceleyen Bakan ve Vali Yavuz, veriler hakkında bilgi aldılar.

Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum Marmara Denizinde yaşanan müsilaj sorununa karşı kararlı bir şekilde çalışmaların devam ettiğini belirterek yaptığı konuşmalarında; “Marmara Denizini müsilajdan temizleme seferberliği kapsamında 2 haftayı geride bıraktık. 2 hafta içerisinde Marmara’da bulunan 25 milyon vatandaşımızın ve tüm Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren bu çevre problemine ilişkin kararlı bir şekilde adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede 7 ilimizde Valilikler koordinasyonunda sahada bir fiil çalışmalarımızı an be an takibini yapmak suretiyle yürütüyoruz. 22 maddelik Marmara Denizi Koruma Eylem Planı çerçevesinde eylemlerimizi hedefimize koymuş olduğumuz tarih öncesinde sonlandırmak üzere gayret gösteriyor ve bu çerçevede çalışmalarımızı yürütüyoruz. Koordinasyon kurulumuzu oluşturduk. Koordinasyon kurulumuzun içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 22 maddelik eylem planımızı da hayata geçiriyoruz. Gerek bölgedeki atık su arıtma tesislerinin takibi, gerek deşarj istasyonlarındaki kriterlerin sürece göre değişimi, yönetmeliklerimizin revize edilmesi, izleme noktalarımızın 90’dan 150’ye çıkarılması, deniz yüzeyindeki temizliğin 7 ilde 7/24 esasına göre çalışılması gibi birçok eylemi de hayata geçirmeye gayret gösteriyoruz.

Denize Bıraktığımız Cihazlarla Birlikte Denizdeki Oksijen Seviyesini Artıracak Adımları Atıyoruz

Çalışmaların 6 hafta sürmesinin planlandığını vurgulayan Bakan Kurum; “4 gün önce İstanbul’daydık, bugün de Kocaeli’mizdeyiz. Bir taraftan hem kısa hem uzun vadede atılması gereken adımları atarken, diğer taraftan da yine oluşturduğumuz bilim ve teknik kurullarıyla gerek organik bakterilerin denize bırakılması, gerekse teknik açıdan çalışmaları da yine kurul bünyesinde takip ediyoruz. Bu çerçevede pilot uygulamalarımızı gerçekleştiriyoruz. Daha önce İstanbul Üniversitemizde bakterilerin denize bırakılmasına ilişkin sürecimizi başlatmıştık. Burada da TÜBİTAK-MAM bünyesinde kurduğumuz ekiple ve Bakanlığımız bünyesinde oluşturduğumuz arkadaşlarımızla takip ediyoruz. Bugünde toplamda 5 noktada; İzmit Körfezi Kumla Deresinde, Kilez Deresinde, Seka Park alanında, Tütünçiftlik’de ve 1 tanede Pendik Marina’da uygulamaya aldığımız, daha öncede Kanada’da uygulaması yapılmış, oradaki göllerde, akarsularda, nehirlerde başarılı olmuş, oksijenin artarak devam etmesine imkan sağlamış bir çalışma var. Bu çalışmayı önemsiyoruz. Bu cihazlar bulunduğu alanın 500 metre çapında, yine 30 metre derinliğinde, yaklaşık 16-26 hektar genişlikteki alana etki edebiliyorlar. Bu cihazlar denizin yüzeyindeki gerginliği azaltarak, atmosferdeki oksijenin daha fazla deniz dibine gitmesine imkan sağlıyor. Tamamen güneş enerjisi ile çalışıyorlar. Bu çalışma 6 hafta sürecek. 6 hafta içinde denizdeki oksijen seviyesi en az 8 mg/lt olması öngörülüyor. Şuan yapmış olduğumuz tespitlerde denizin farklı noktalarında 2 mg/lt ‘ye kadar oksijen seviyesinin düştüğünü görüyoruz. Dolayısıyla bizim oksijen seviyesini artırmamız, buradaki balık türlerinin yaşaması adına, canlıların yeniden yaşamlarını sürdürmesi adına önemli. Sonuçta bu müsilajlar buradaki ekolojik düzen içerisinde balıklar tarafından yenilebiliyor ama oradaki müsilajın çokluğu oksijen seviyesinin azlığı, azot ve fosfor seviyesinin yüksek olması sebebiyle ekolojik yaşam maalesef istediğimiz seviyede ilerlemiyor. Kısa vadede oksijen seviyesini artırarak inşallah deniz yüzeyindeki kötü görüntü ve koku oluşturan kirliliği önlemiş olacağız. Başarılı olunması halinde tüm Marmara’da uygulamaya alacağız.

Bugüne Kadar Yaklaşık 5300 Metreküp Müsilaj Toplayarak Bertarafını Sağladık

Temizlik seferberliğinin hem denizde hem de kıyıda devam ettiğini belirten Bakan Kurum; “Bir taraftan da Eylem Planımız kapsamında temizlik seferberliğimiz devam ediyor. Bu kapsamda 8 Haziran’da başlattığımız seferberlikle sahada şuan 1500 tane arkadaşımız çalışmalarını yapıyorlar. Belediyelerimizle birlikte Valiliklerimizin koordinasyonunda bu çalışmaları yürütüyoruz. Gerek deniz temizleme araçlarıyla, gerek kıyıda müsilajın toplanmasıyla birlikte bugüne kadar yaklaşık 5300 metreküp müsilajı toplayarak bertarafını sağladık. Bu da hem görüntü hem de koku kirliliğini gidermek anlamında önemli. Bu temizlikle güneş ışınları denize iniyor ve denizimiz nefes alıyor. Şuan 72 tekne, çok sayıda ekip ve ekipmanla deniz temizleme seferberliğimiz devam etmekte. Bir taraftan da 7 ilde çevre denetimlerimizi Valiliklerimizle birlikte yürütüyoruz. Bu kapsamda 5373 denetim gerçekleştirdik. 97 tesise 13 milyon TL idari para cezası ve 16 işletmeye de kapatma cezası uyguladık. Bu 16 işletmenin 3’ü Yalova’da, 3’ü Balıkesir’de,  9 tanesi Tekirdağ’da ve 1 tanesi de Kocaeli’dedir. Bu kapsamda çalışmalarımızı an be an takip ediyoruz. Yerel yönetimlerimizin atık su arıtma tesislerinin inşasını yapabilmelerine imkan sağlayacak kanun düzenlemesini de Meclisimizde hazırladık. İnşallah yakın zamanda farklı alternatiflerle, farklı metotlarla belediyelerimiz atık su arıtma tesislerinin kapasitesini ve teknolojisini iyileştirebilecekler. Buna ilişkin alt çalışma gruplarımızı da oluşturuyoruz. Fiilen buradaki sayısal envanteri almak adına üniversitelerimizle oluşturduğumuz grup yine tüm Marmara’da belli noktalardan gerek numuneler almak, gerekse arıtma tesislerinin takibini yapmak suretiyle tüm Marmara’ya ilişkin oluşturacağımız iş programına yönelik çalışmalarını başlattı. Diğer taraftan aldığımız numunelerle süreci buradan takip ediyoruz. Buradaki oksijen seviyesini artırmak için koyduğumuz bu cihazları, oksijen ölçüm cihazlarıyla birlikte takip ediyoruz. Bu takip neticesinde alacağımız veriler bizim için çok kıymetli. Bu noktada inşallah 4-6 hafta içerisinde neticelerini alıp sonuçlarını milletimizle paylaşıyor olacağız. TÜBİTAK-MAM bünyesinde oluşturduğumuz akademisyenlerimiz, hocalarımız hem de Bakanlığımız temsilcileriyle birlikte bu çalışmaları titizlikle takip edeceğiz.” diyen Bakan Kurum, çalışmalara katkı sunan herkese teşekkür ederek, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner39

banner37

banner38