Halk arasında vergi affı, ya da vergi yapılandırması olarak bilinen 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun, 19/08/2016 tarih ve 29806 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu çerçevede vergi borcu, vergi cezası, trafik para cezası, öğrenim kredisi borcu gibi daha bir çok kalemde sıralanan vergilerin ve cezaların yapılandırılmasına ve matrah artırımında bulunarak bunların da belirli bir ödeme planına bağlanmasına devam ediliyor.


     Kişiler kamuya olan çeşitli türden borçlarını yapılandırmak için gerek Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın internet sitesi üzerinden gerekse vergi daireleri aracılığıyla başvurularını yapabiliyorlar ve bu başvuru için kişilere tanınan kanuni süre 31/10/2016 tarihinde doluyor. Bu nedenle matrah artırımı yapmak isteyen veya kamuya çeşitli türlerde borcu olan vatandaşlarımızın bu borçlarını yapılandırarak indirimli ve de taksitle ödeme imkanından yararlanması için tanınan süre daralıyor.


      Bir noktanın altını çizmekte oldukça yarar var. Vergi borçlarının yapılandırıla bilmesi için kişilerin evvela gerek vergi dairesi aracılığıyla gerekse de internet üzerinden kanuni süresi içerisinde başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kamuya olan kesinleşmiş borçların yapılandırılması için tanınan kanuni başvuru süresi, yukarıda da belirttiğim gibi 31/10/2016 tarihidir. Ancak unutulmamalıdır ki bu süre kesinleşmiş borçlar için geçerlidir. Bunun yanında kişilerin yeni tebliğ aldıkları bir vergi/ceza ihbarnamesini yapılandırarak ödemeleri için tanınan kanuni süre ise 30 gündür. Yani vatandaşlarımızın yeni tebliğ aldıkları bir cezayı vergi affı yasası kapsamında ödeyebilmesi için cezayı tebliğ aldıkları tarihten itibaren 30 gün içerisinde vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu ayrıntıyı bilmeyen kişiler 30 günlük başvuru süresini geçirdikten sonra ancak 31/10/2016 tarihinden önce vergi dairesine geldiklerinde yapılandırmadan yararlanamayacaklarını öğrendiklerinde bir mağduriyet söz konusu olmuştur. Vergi yapılandırması kanununun tanıtımı sürecinde yapılan kampanyalarda çoğunlukla 31 ekim tarihine vurgu yapılması bu ayrıntıyı gölgede bıraktığından kimi vatandaşlara mağduriyet yaşatmış bir husustur. Süresinden sonra yapılan müracaatlar dikkate alınmayacağından kişilerin süre konusunda azami hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner38

banner40