banner28
banner23
banner36

BAŞKAN SÖĞÜT; KENTİN GELECEĞİNİ KURTARDIK

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, düzenlediği basın toplantısıyla iki yılını anlattı.

BAŞKAN SÖĞÜT; KENTİN GELECEĞİNİ KURTARDIK

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, düzenlediği basın toplantısıyla iki yılını anlattı.

08 Nisan 2021 Perşembe 12:22
BAŞKAN SÖĞÜT; KENTİN GELECEĞİNİ KURTARDIK

 450 milyon liralık borç ödeyerek kentin geleceğini kurtardığına dikkat çeken Söğüt, “Körfez’de projelerin yüzde 70’i tamam” dedi

KÖRFEZ Belediye Başkanı Şener Söğüt, düzenlediği basın toplantısı ile projelerini bir bir sıraladı. Seçim dönemindeki vaatlerinin kendileri için bir anayasa olduğunu kaydeden Söğüt, “Bu yüzden vaatlerimizi hayata geçirmek için büyük gayret sarf ettik ve kısa sürede yüzde 70’ini gerçekleştirdik. Söğüt, yaptığı sunumda önceki dönemde başlayıp biten, kendi döneminde devam eden ve önümüzdeki günlerde tamamlanacak projeleri anlattı.

 İşte Söğüt’ün ifadeleri:

450 MİLYON TL’LİK VERGİ VE SGK BORCU

“Uzun yıllardan bu yana; Hereke Belediyesi’nden, Kirazlıyalı Belediyesi’nden, Körfez Belediyesi ve iştiraklerinin toplamda 450 milyon TL’lik vergi ve SGK borçları vardı. Kamunun kullandığı (Okul, cami, hastane vb.) gayrimenkulleri Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne devrederek 60 milyon TL faiz borcu silinip 165 milyon TL vergi borcunu tamamen ödemiş olduk.

KENTİN GELECEĞİNİ KURTARDIK

91 milyon TL’lik arsa devri ile de toplamda 310 milyon TL olan SGK borcunu tamamen kapatmış olduk. Bu devir ile de 214 milyon TL faiz borcumuz silindi. Bu bizim için bir önemli bir fırsattı. Devrettiğimiz arsa üzerinde bir de SGK’nın zaten haczi vardı. Asla kötü bir şey yapmadık. Tarihi bir karar verip; Borç yükünden bu belediyeyi kurtardık. Belediyeyle birlikte de bu ilçenin geleceğini de kurtardık. Bu borca 5 yıl dokunmasak 1 milyar TL olacaktı belki de. Ve ödenmesi imkansız bir hal alacaktı.

PANDEMİYE 5,5 MİLYON TL

Göreve geldik, ilk yıl projelerimizin altlığını hazırladık. Ama pandemi girince, tüm önceliklerimiz insanlarımız odaklı oldu. Toplamda 5 milyon 350 bin TL’lik destek sunduk. 1 milyona yakın maske dağıttık. İhtiyaç sahibi ailelerimize 3 bin 200 koli desteğimiz oldu. Bu süreçte esnafımızdan kira almadık.

AŞ EVİ VE ESNAFA DESTEK

Önceliğimiz 65 yaş üstü vatandaşlarımız olmak üzere oluşturduğumuz Aşevi ile ihtiyaç sahibi ailelerimize günde 2 öğün yemek götürdük. Pandemiden etkilenen esnafımıza destek amacıyla da 450 esnafımıza 1.000’er TL’lik ayni yardımda bulunduk. Halk Ekmek Fabrikamız aracılığıyla da 2 yılda 788 bin adet ekmek yardımında bulunduk. Pandemi sürecinde de ilçemizde yaşayan 65 yaş üstü tüm vatandaşlarımıza toplam 10 bin 400 adet hijyen paketi desteği sunduk.

SPORA YATIRIM YILI

İlçemizde en önemli eksikliklerden birisi spor salonuydu. Spor Toto Teşkilatımız ile birlikte bu proje için protokol imzaladık. Güney Mahallemizde spor salonu ve gençlik merkezimizi hayata geçireceğiz. Ayrıca; Esentepe, Yavuz Sultan Selim, Kirazlıyalı, Güney ve Fatih Mahalleleri’nde de mahalli spor tesisleri oluşturacağız. Amatör spor kulüplerine son 2 yılda 1 milyon TL’ye yakın yardımda bulunduk.

EĞİTİM ÖNCELİĞİMİZ OLDU

Yeniyalı Mahallesi’nde özel gereksinimli çocuklarımız için Özel Eğitim Uygulama Okulu’nu hayata geçirdik. Okul içerisinde 5 derslik yer alıyor. Akademi Lise ve Bilgi evi hayata geçti. Biz de ilçe genelinde yeni bilgi evleri ve yaşam alanları oluşturuyoruz. EBA destke sınıflarımızı yaygınlaştırıyoruz. Körfez’de kütüphane eksikliği var. Sarnıç Han’ın en üst kısmında bin metrekarelik kapalı, bin 200 metrekarelik açık alanı kent kütüphanesine çeviriyoruz.

SOKAK HAYVANLARINI UNUTMADIK

Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni hizmete açtık. Gerçekten çok güzel işler yapılıyor. 1 yılda 1.087 hasta sokak hayvanımızı tedavi ettik. Veteriner hekimlerimiz 150 ameliyat gerçekleştirdi. 55 adet hayvanımızı yeni yuvasına kavuşturduk. Beslenme noktalarımız ile de 11 bin kilogram mama yardımında bulunduk.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm noktasında Barbaros ve Güney Mahallesi’nin taşınması ile ilgili son aşamadayız. Konutların yapılacağı alanın TOKİ’ye devri yapıldı. Bu yıl içinde de ihalesi yapılacak. Hedef, 2023 yılında tamamlamak. TOKİ’nin ayrıca İlimtepe’de yapacağı 1506 konut için de Temmuz ayında ihale gerçekleştirilecek.

SAHİL PROJELERİ

Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Hereke Sahili’nde çalışmalar başladı. 21 bin metrekarelik alanda hayata geçireceğimiz proje ile Hereke sahili bölgenin adeta yıldızı haline gelecek. Ayrıca Yarımca sahilinin batı kısmında Anıtpark olarak bilinen bölgede çalışma başlatacağız. Doğu bölgesinde de Çınaraltı olarak bilinen kısım için projemizi hazırladık. Yaşlı Yaşam Merkezimiz ile entegre olacak düzenlemelerimize hızlıca başlayacağız.

400 DÖNÜMLÜK MİLLET BAHÇESİ

İlçemizde TOKİ ile birlikte hayata geçirileceğimiz Millet Bahçesi Projemiz hazır. TOKİ ihalesini gerçekleştirecek ve hızlıca başlayacağız. 400 dönümlük alanda hayata geçireceğimiz Millet Bahçesi, bölgenin en büyük millet bahçelerinden biri olacak. İçerisinde mesire alanları, kır lokantası, kır kahvesi, doğa yürüyüş parkuru, paintballl ve zipline parkuru, seyir terasları, kamp alanları ve spor alanları olacak.

HEREKE’YE HUKUK FAKÜLTESİ

Körfez’i aynı zamanda bir eğitim kentine dönüştürüyoruz. Hereke bölgesinde 4,5 dönümlük alanımız var. Burada Hukuk Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu için bina yapacağız. Kampüs içerisinde; 4 büyük amfi, 65 adet ofis, 100 kişilik ve 50 kişilik 2’şer derslik, 510 kişilik çok amaçlı salon ve sosyal donatı alanları yer alacak. Bölge için de sosyal ve ekonomik anlamda faydalı bir proje olacak.”

4 büyük proje

tamamlandı

Başkan Şener Söğüt, öncelik verdikleri 4 projeyi tamamladıklarını ifade etti: “Göreve geldiğimizde ilk olarak devam eden dört büyük projeyi Hereke Kalesi, Körfez Kampüsü, Sarnıç Han ve İlimtepe Kültür Merkezi’ni tamamladık. Sarnıç Han ve İlimtepe Kültür Merkezi’nde tapuları teslim ettik, vatandaşlarımız kullanıma başladı. Sarnıç Han’ın 1 katını kamuya tahsis ettik. Orayı daha da canlandıracak. Hereke Kalemizin iç kısmı ile ilgili projemiz devam ediyor. Halı müzesi, hediyelik eşya satış reyonları, kafeterya ve dinlenme alanları ile modern ve tarihi dokunuşlar gerçekleştireceğiz.”

Güvenli park ve sosyal yaşam alanları

Şener Söğüt, “İlçemizde sosyal yaşam alanlarını da çoğaltıyoruz. 14 dönümlük alanda oluşturacağımız Cevher Dudayev Parkı’nın temelini attık, çalışmalar hızla sürüyor. Ayrıca Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde 2 büyük parkı daha hayata geçiriyoruz. Özel çocuklarımız için hazırladığımız ‘engelsiz parklarımızı’ çoğaltıyoruz. Tüm parklarımızı da 7/24 çalışan güvenlik kameraları daha güvenli hale getiriyoruz. 6 yeni park kazandırırkan, 20’ye yakın parkımızı da bu yıl revize ederek güzelleştirdik. Ayrıca 5 parkımız içinde de basket sahaları oluşturduk” dedi.

Tır parkı yapıldı

Başkan Söğüt, tır parkının Körfez için büyük eksiklik olduğunu kaydederek şu ifadeleri kulandı: “Sanayi ve liman kenti olmamız dolayısıyla en büyük sorunlarımızdan biri mahalle aralarındaki tır parklanmalarıydı. Bunu da yeni tır parkını kazandırarak çözdük. Kabakoz Mahallesi’nde 30 dönümlük alanda 200 aracın park edebileceği bir tır parkı oluşturduk. Ayrıca şoförlerin araçlarını bıraktıktan sonra evlerine gitmeleri için de ücretsiz servis imkanı koyduk. Denetimleri de sıklaştırarak vatandaşın can güvenliğini tehlikeye düşüren cadde arası parklanmalara da ceza uygulamaya başladık.

Ulaşım ağlarını bir bir genişlettik

Şener Söğüt, ulaşım konusundaki çalışmaları şöyle anlatı: “Ağadere Caddesi’nde ve Cahit Zarifoğlu Caddesi üzerindeki yükü azaltmak için Dalyan Sokak’ı açtık. Hacı Osman Mahallesi’nden İlimtepe’ye ulaşım için yolu Büyükşehir Belediyemizin desteği ile tamamladık. Ayrıca Yeniyalı Mahallesi’nden yine İlimtepe’ye ulaşım için Büyükşehir Belediyemiz ilk etap çalışmasına başladı. Otobanın üstünden araç köprüsü ile geçiş sağlayarak bir anlamda afet kaçış yolumuzu da tamamlamış olacağız. 15 bin metrelik de yeni yollar açtık.”

Üstyapıya 45 milyon

Şener Söğüt, üstyapı çalışmalarından bahsetti: “Kentin dört bir yanında üst yapı yenileme çalışmaları gerçekleştirdik. Son 2 yılda 40 bin ton asfalt serimi gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları ile birlikte toplamda 45 milyon TL’lik yatırımı kent merkezinde hayata geçirdik. Kent merkezi dışında köyler bölgemize de Karayollarımızın da çalışmasını eklersek 60 bin ton asfalt serim işlemli gerçekleştirdik. Derince ve Körfez’i bir birine bağlayan iki köprü de Büyükşehir Belediyemiz tarafından tamamlandı.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner37

banner38