Küresel Çevre Fonu’ndan, Kocaeli’ne pilot şehir görevi verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çevreci projeleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Küresel Çevre Fonu’ndan, Kocaeli’ne pilot şehir görevi verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çevreci projeleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

01 Mayıs 2024 Çarşamba 10:00
Küresel Çevre Fonu’ndan, Kocaeli’ne pilot şehir görevi verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çevreci projeleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Küresel Çevre Fonu tarafından desteklenen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından yürütülecek olan "Kirliliğe Karşı Sıfır Atığa Geçiş Girişimi Projesi"nde pilot bölge olarak seçildi. Bu proje kapsamında, Kocaeli şehri çeşitli atık yönetimi ve geri dönüşüm projeleriyle öne çıkacak ve sıfır atık hedefine katkı sağlayacak.

Kocaeli'nin pilot bölge seçilmesi, şehirde yürütülen çevreci çalışmaların takdir edildiğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Belediye, dip çamuru projesiyle su kaynaklarını korurken, evsel atıkların dönüşümü konusunda da önemli adımlar atarak çevreye duyarlı bir yaklaşım sergiliyor. Bu projeyle birlikte, Kocaeli'nin çevre dostu politikaları ve uygulamaları daha da güçlenecek ve sıfır atık konusunda örnek bir şehir olma yolunda ilerleyecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sıfır atık hedefine ulaşmak için kararlı adımlar atmaya devam edecek ve çevreci belediyecilik anlayışını güçlendirecek çalışmalarını sürdürecek. Bu projeyle birlikte, şehirdeki atık yönetimi sistemi daha da geliştirilerek çevreye ve insan sağlığına zarar veren atıkların azaltılması ve geri dönüşümün teşvik edilmesi hedefleniyor.

SIFIR ATIK VİZYONUNA DESTEK

Sıfır atıkta uzun vadeli bir vizyona doğru şehir düzeyinde entegre planlama ve programlamayı teşvik etmeyi amaçlayan proje kapsamında Kocaeli ile birlikte Sierra Leone’da Freetown, Tunus, Çin’den Tianjin ve Uruguay’dan Montevideo pilot şehir olarak yer aldı. Proje, gelişmekte olan ekonomiler ve en az gelişmiş ülkelerden (LDCs) pilot şehirleri kirlilik ve kaynak israfına karşı sürdürülebilir üretim ve tüketim için yeşil ve döngüsel ekonomi ve atık hiyerarşisi ilkesi doğrultusunda sıfır atık vizyonuna doğru desteklemeyi amaçlıyor. Ülkemizde projenin faydalanıcı kuruluşu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olurken, paydaşları ise Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Kocaeli Sanayi Odası ve Sivil Toplum Kuruluşları oldu.

PROJENİN ÖNEMLİ HEDEFLERİ

Sıfır atık ve sıfır kirlilik konusunda uzun vadeli bir vizyona doğru şehir düzeyinde entegre planlama ve programlamayı teşvik etme hedefini taşıyan projede; sıfır atık kentine geçişin finansal zorluklarını ele almak üzere sürdürülebilir yatırımı ve maliyet geri kazanımını teşvik etme, zararlı kimyasalları ortadan kaldırma, bilgi ve birikimi toplumun bütünü yaklaşımıyla erişilebilir hale getirme gibi alt hedefler bulunuyor.

BEŞ ANA BİLEŞEN

Projenin ana bileşenleri 5 başlık altında toplanıyor. Buna göre Entegre Planlama ve Programlama Bileşeni; sıfır atık şehirlerine yönelik kentsel atık yönetiminin entegre planlamasını teşvik etmek için gerekli koşulların sağlanmasını amaçlıyor. Finansman Araçları Bileşeni; Sıfır atık kentine geçişin finansal zorluklarını ele almak için farklı yasal ve finansal yönlendirme araçlarının araştırılmasını hedefliyor. Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim Bileşeni; Sürdürülebilir üretimi ve tüketimi artırmak için zararlı kimyasalları ortadan kaldırmayı, eko-tasarımı teşvik etmeyi ve malzemelerin döngüselliği için ekosistem inşa etmeyi hedefliyor. Eğitim, Öğretim, Savunuculuk ve Resmileştirme Bileşeni; Kilit paydaşlar için bilgi ve birikimi toplumun bütünü yaklaşımıyla erişilebilir hale getirmeyi ve sıfır atığa yönelik farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Projenin Küresel Bileşeni ise SWAP girişiminin koordinasyon, iletişim, öğrenme ve bilgi yönetimi işlevini yerine getirecek, sıfır atık takas evini, sıfır atık finansal platformunu ve ortaklığını destekleyecek.

PROJE HAZIRLIK AŞAMASINDA

2025 yılında başlayacak projenin 5 yıl sürmesi ön görülüyor.  Hazırlık aşamasında olan proje içeriğinde, Kocaeli’de yapılması planlanan faaliyetler ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak belirlenerek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bildirildi.

Proje kapsamında 14-17 Nisan 2024 tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Çalıştay ve Döngüsel Ekonomi Forumuna Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve UNDP yetkilileri ile birlikte katılım sağlandı. Küresel ortaklık ağının kurulumuna yönelik başlatılan bu çalışmada finans uzmanları ve kurumları, hükümet temsilcileri, uluslararası kuruluşlar, yerel yönetimler ve Birleşmiş Milletler temsilcileri yer aldı.

SIFIR ATIK ŞEHİRLERİN İNŞASI

Çalıştayda ve döngüsel ekonomi forumunda sıfır atık şehirleri inşa etmek konusundaki deneyimler ve iyi uygulamalar paylaşıldı. Ayrıca “Kirliliğe Karşı Sıfır Atığa Geçiş Girişimi’nin” hem küresel hem de şehir özelinde bileşenleri incelenerek, bu yönde iyileştirme yapılması gerekenler belirlendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner39

banner37

banner38