banner28
banner36

“Bonzai’den daha tehlikeli olabilir”

Öldüren uyuşturucu ‘Bonzai’ gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor. Ama iddialara göre Türkiye’ye yeni bir ‘ilaç’ giriyor ve şu ana kadar bildiklerimizin hepsinden daha tehlikeli

“Bonzai’den daha tehlikeli olabilir”

Öldüren uyuşturucu ‘Bonzai’ gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor. Ama iddialara göre Türkiye’ye yeni bir ‘ilaç’ giriyor ve şu ana kadar bildiklerimizin hepsinden daha tehlikeli

13 Ağustos 2014 Çarşamba 11:19
“Bonzai’den daha tehlikeli olabilir”
 Peş peşe gelen ölümlerin ardından yeni bir tehlike daha yavaş yavaş Türkiye’ye girmeye başladı. Adlı Methadone… Türkiye’ye çok kısa bir süre önce girmeye başlayan ‘Methadone’ adlı uyuşturucu madde İran üzerinden Van’a geliyor, oradan da torbacılara dağıtılıyor. Şurup ve hap halinde satılıyor. Şişesi 300 lira. Bir şişe yaklaşık 20 gün gidiyor. Bonzai gibi ucuz olması ve hala uyuşturucu sınıfında olmaması nedeniyle kullanımı kısa sürede yaygınlaşması bekleniyor. ‘Methadone’ adlı uyuşturucu maddenin özellikle eroin krizine girenleri rahatlatma özelliğini nedeniyle, uyutucuyu bırakmak isteyenler bile bu maddeye sarılmak zorunda kalıyor. Türkiye’de bu ilacın kullanılması yasak ve sağlık bakanlığı ithalatını kabul etmiyor. Polisin uyutucu madde sınfnda olmadığı için  gümrükten rahatlıkla ilaç kapsamına alınarak sokulabiliyor. Türkiye’deki dağıtım ağıysa diğer uyuşturucular gibi yürütülüyor. Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) Genel Müdürü İsmail Karakaş, “Bu maddeye bağımlı olanların ortak fikri sözde ilaç olan bu karışımın eroinle aynı özellikleri taşıması yönünde. Ancak diğer korkunç gerçek hepsinin ortak tecrübesiyle sabittir ki bu madde ciddi anlamda halüsinasyon görülmesine sebep oluyor. Maddeyi kullanan kişi uyuşma etkisi geçtikten sonra uzun süre aklını toparlayamıyor ve kendisine gelemiyor. Sarhoşluk hali eroinden çok fazla sürüyor ve fiziki olarak yarı baygın hale sokuyor. Bu madde uyarıcı olan ‘bonzai’den daha tehlikeli olabilir, zira ‘bonzai’nin aksine uyarmayıp uyuşuk bırakıyor. Öyle sanıyoruz ki yüksek dozda kullanımı ölüm ve sinir sisteminin iflası nedeniyle felç vakalarında artışa sebep olabilir.” dedi.

Son Güncelleme: 14.08.2014 12:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner39

banner37

banner38