Sokak Hayvanları, ile İlgili Alınacak Önlemler,

Son zamanlarda sokak hayvanlarına yönelik şikayetlerin artması üzerine, belediyeler harekete geçerek alınacak tedbirler konusunda çalışmalarını hızlandırmıştır.

Sokak Hayvanları, ile İlgili Alınacak Önlemler,

Son zamanlarda sokak hayvanlarına yönelik şikayetlerin artması üzerine, belediyeler harekete geçerek alınacak tedbirler konusunda çalışmalarını hızlandırmıştır.

01 Mayıs 2024 Çarşamba 09:46
Sokak Hayvanları, ile İlgili Alınacak Önlemler,

Son zamanlarda sokak hayvanlarına yönelik şikayetlerin artması üzerine, belediyeler harekete geçerek alınacak tedbirler konusunda çalışmalarını hızlandırmıştır. Sokak hayvanlarının beslenmesi, barınması ve sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması için belediyelerin sorumlulukları hatırlatılmıştır. Ayrıca, sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve aşılanması gibi önlemlerin alınması gerektiği vurgulanmıştır.

Sokak hayvanlarına yönelik şikayetlerin çözümü için vatandaşların CİMER, sosyal medya, e-mail, dilekçe ve şahsen yapılan başvuruları üzerine belediyelerin harekete geçtiği belirtilmiştir. Belediyeler, sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmek ve onlara daha iyi bir yaşam sunabilmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Vatandaşların da sokak hayvanlarına karşı duyarlı olmaları ve onlara yardım etmeleri önemle vurgulanmıştır.

Sokak hayvanları konusunda yapılan şikayetlerin dikkate alınarak alınacak tedbirlerin önemine değinilen yazılı bildiride, belediyelerin sokak hayvanlarıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiği belirtilmiştir. Sokak hayvanlarının sağlık ve refahı için gerekli önlemlerin alınması ve vatandaşların da bu konuda duyarlı olmaları gerektiği vurgulanmıştır. Belediyelerin sokak hayvanlarıyla ilgili çalışmalarını artırarak, bu konuda daha etkili çözümler üretmeleri beklenmektedir.

Yazılan yazıda özetle; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği kapsamında sahipsiz hayvanlara yönelik rehabilitasyon işlemlerinin belediyelerin yetki ve sorumlulukları arasında olduğu belirtilmiştir.

Hayvanları Koruma Kanunu'nun "Hayvanların Sahiplenilmesi, Bakımı ve Korunması” başlıklı 6.maddesinin 4.fıkrasında; "Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde belediyelerce kurulan veya izin verilen hayvan  bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır." amil hükmü ile aynı Kanunun Geçici Madde 4 ünde yer alan "Büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu yetmiş beş bini aşan belediyeler 31/12/2022, diğer belediyeler ise 31/12/2024 tarihine kadar ek 1. maddenin  birinci  fıkrasında  belirtilen  hayvan  bakımevlerini kurmakla  yükümlüdür.” şeklinde kesin ifadelerin bulunduğuna dikkat çekilmiştir.

Devamında ise; “Belediyeler bu madde yürürlüğe girdikten sonra üç yıl süreyle birinci fıkra gereğince hayvan bakımevleri kurmak ve rehabilitasyon işlemlerini gerçekleştirmek için kesinleşmiş en son bütçe gelirlerinin binde beşi oranında kaynak ayırır. Bu oran büyükşehir belediyelerinde binde üç olarak uygulanır. Bu fıkra uyarınca ayrılan ödenekler başka bir amaç için kullanılamaz." hükümlerine göre işlem yapılması gerektiği ifade edilmiştir.

Saldırgan köpekler ile ilgili yine aynı Kanunun ‘İlkeler’ başlıklı 4. maddesinin (g) bendinde yer alan “Hayvanların korunması ve rahat yaşamalarının sağlanmasında; insanlarla diğer hayvanların hijyen, sağlık ve güvenlikleri de dikkate alınmalıdır.” hükmünün amil olduğuna vurgu yapılmıştır.

Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğinin "Belediyelerin alacağı tedbirler" başlıklı 7. maddesinin (e) bendinde; “Geçici bakımevlerinde kaldıkları süre içerisinde; kanunî istisnalar ile bulaşıcı, tedavi edilemez veya tedavi sonrası iyileşme ihtimali olmayan bir hastalığa sahip olan, alındığı ortama bırakıldığında insan ve çevre sağlığını önlenemez derecede tehdit eden hayvanlar…” ile ilgili alınması gerekli tedbirlere ilişkin hükümler çerçevesinde işlem tesis edilmesinin ehemmiyetine değinilmiştir.

‘İlimizde bulunan rehabilite edilmemiş köpek popülasyonunun azaltılması maksadıyla ivedilikle kısırlaştırma çalışmalarının yürütülmesi, yapılan çalışmalarda asgari standartların yakalanması’ ve ‘hayvan bakımevi yapımı için gerekli çalışmaların ne şekilde yapılacağı’ hususlarında daha önce yazılan yazılarımıza da atıfta bulunulup, yukarıda belirtilen hususlara azami özen ve hassasiyetin gösterilmesi ayrıca gerekli tedbirlerin mevzuatta öngörülen en kısa süre içerisinde alınarak aksamaya mahal verilmemesi hususunda ikazda bulunulmuş, belirtilen görevlerin yerine getirilmemesi halinde  gereken işlemlerin başlatılacağı noktasında uyarılarda bulunulmuştur.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

KOCAELİ VALİLİĞİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner39

banner37

banner38