İZMİT’TE ZAFER ETKİNLİKLERİNİN İLK GÜNÜ DOLU DOLU GEÇTİ

İzmit Belediyesi’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinin ilk günü dolu dolu geçti. Etkinlikler kapsamında Gazeteci Deniz Zeyrek ve Gazeteci İsmail Saymaz’  bir panel gerçekleştirdi.

İZMİT’TE ZAFER ETKİNLİKLERİNİN İLK GÜNÜ DOLU DOLU GEÇTİ

İzmit Belediyesi’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinin ilk günü dolu dolu geçti. Etkinlikler kapsamında Gazeteci Deniz Zeyrek ve Gazeteci İsmail Saymaz’  bir panel gerçekleştirdi.

27 Ağustos 2019 Salı 18:50
İZMİT’TE ZAFER ETKİNLİKLERİNİN İLK GÜNÜ DOLU DOLU GEÇTİ

“CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR”

Panelde konuşan İsmail Saymaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir” sözüne vurgu yaparak Cumhuriyete sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

İzmit Belediyesi 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Gazeteci Deniz Zeyrek ve Gazeteci İsmail Saymaz, İzmit Kent Meydanı’nda bir panel gerçekleştirdi. Panele CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ve vatandaşlar katıldı. Gazeteci Zeyrek ve Saymaz’ın paneline vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Panelin ardından Gazeteci İsmail Saymaz kitaplarını İzmit halkı için imzaladı.

İZMİT’İN KÜLTÜRÜNE YAKIŞIR BİR KUTLAMA

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Büyük zaferleri anlamına yakışır ve keyifle kutlamayı çok özlemişiz. Biz de gülümse İzmit bu zafer hepimizin diyerek kentin her bölgesinde herkesin hissetmesini istedik. 1 haftalık dolu dolu program hazırladık. Bu programların içerisinde panellerimiz, söyleşilerimiz, sergilerimiz, yeni kurduğumuz oda orkestrasının konserleri ve ulusal sanatçılarımızın konserleri olacak. İzmit’in kültürüne yakışır bir kutlama olsun istedik. İzmit’in her yerini büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrakları donattık” dedi.

30 AĞUSTOS ALTIN BİR SAYFA

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “30 Ağustos 1922 tarihi, ulusumuzun özgürlük ve bağımsızlığa olan aşkının en büyük kanıtıdır. 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos günü zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Anadolu coğrafyasında yaşayan Türk milletine özgürlüğünü kavuşturan bir altın sayfadır. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun” dedi.

İZMİT’İN KARA FATMASI

Ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “İzmit’in güzel insanları bugün kadınlarıyla çocuklarıyla çok güzel gözüküyor. Bugün burada ilk kez sergilenen bir sergi var. Anafartalar’da savaşan askerlerin  fotoğrafları yer alıyor. Bunlar gerçek hayatın fotoğraflarıdır. İzmit halkı olarak sizler, Kara Fatma’yı temsilen 31 Mart’ta Ankara’nın aydınlık yüzü Türkiye’nin Kara Fatma’sını İzmit’e armağan ettiniz. Size şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerinde bulundu.

ATATÜRK TAM BAĞIMSIZLIK İSTİYORDU

Protokol konuşmalarının ardından panel programı gerçekleştirildi. Panelde ilk olarak konuşan Gazeteci Deniz Zeyrek, “Kurtuluş Savaşı aslında Anafartalar’da başladı. Çanakkale ile başladı. Ama bakıldığı zaman Sevr anlaşmasına kadar gidilen bir süreç oluştu. Buna karşı gelen Mustafa Kemal Atatürk yol arkadaşlarıyla birlikte Samsun’a hareket etti. Ardından kongreler gerçekleştirdi. Bu kongrelerde iki soru vardı. Manda himayesi mi yoksa tam bağımsızlık mı olmalıydı. İstanbul’da ki hükümet manda himayesinin olabileceğini düşünüyordu. Ama Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tam bağımsızlık istiyordu. Ve bu düşünceyle birlikte Kurtuluş Savaşı’yla birlikte tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atıldı” dedi.

ERZURUM HALKI ATATÜRK’E SAHİP ÇIKTI

Ardından konuşan Gazeteci İsmail Saymaz, “Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan sonra kongreler gerçekleştirdi. İstanbul hükümeti Atatürk’ü görevden almış ve görüldüğü yerde tutuklanması emrini vermişti. Fakat Atatürk kararlıydı ve ona ilk destek çıkan silah arkadaşı Kazım Karabekir ve İsmet İnönü olmuştu. Bu süreçle birlikte meclis kurulduktan sonra Atatürk’ün ilk milletvekili seçildiği yer Erzurum olmuştu. Erzurum halkı Atatürk’e sahip çıktı” dedi.

İSMET PAŞA BÜYÜK BİR KAHRAMANDIR

Konuşmasında  İsmat Paşa’dan da bahseden  İsmail Saymaz, “Kurtuluş Savaşı aslında iki Mustafa’nın el ele verip kazandığı savaştır. Çünkü İsmet Paşa’nın bir diğer adı da Mustafa’dır Mustafa İsmet’tir.r” dedi.

HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR

Saymaz, “Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan ve Cumhuriyet ilan edildikten sonra Mustafa Kemal Atatürk alacağı kararları meclisle beraber almaya özen göstermiştir. Mustafa Kemal’in 3 aylık başkumandanlık yetkisi bile yapılan görüşmelerle verilmiştir. Doğrusu da budur zaten. Meclisin başında Atatürk olsa bile meclis yaşanan gelişmeleri gözlemlemiş ve denetlemiştir. O yüzden Mustafa Kemal Atatürk “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” demiştir” ifadelerinde bulundu. 

CUMHURİYET VATAN UĞRUNA ÖLENLERİNDİR

İsmail Saymaz “Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra cumhuriyetin savcılarına “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir” dedi. Benim Atatürk’ün en çok sevdiğim sözlerinden biridir. Cumhuriyet kimindir? Cumhuriyet eşini çocuğunu kaybettikten sonra sırtında mermi taşıyanlarındır. Cumhuriyet Çanakkale’de taşımayacağı mermiyi sırtına alıp taşıyanlarındır. Cumhuriyet bu vatan uğruna ölenlerindir” ifadelerinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner39

banner37

banner38