DÖNER SERMAYELER KADAR ERİYEN HİÇBİR ÜCRET YOKTUR

Mevcut Döner Sermayeler (Performanas) Ek Ödeme Yönetmelikleri çalışanları mağdur etmesi nedeniyle yeniden günün şartlarına göre düzenlenmesi için Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan ve Temsilcilerin katılımı ile KOÜ Umuttepe Kampüsü Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde Kitlesel Basın açıklaması yaptı

DÖNER SERMAYELER KADAR ERİYEN HİÇBİR ÜCRET YOKTUR

Mevcut Döner Sermayeler (Performanas) Ek Ödeme Yönetmelikleri çalışanları mağdur etmesi nedeniyle yeniden günün şartlarına göre düzenlenmesi için Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan ve Temsilcilerin katılımı ile KOÜ Umuttepe Kampüsü Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde Kitlesel Basın açıklaması yaptı

05 Aralık 2019 Perşembe 17:58
DÖNER SERMAYELER KADAR ERİYEN HİÇBİR ÜCRET YOKTUR

Ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret yoktur

Dibe vurmuş, tabanı görmüştür.

Kurumlardaki aşırı iş yükü altında gecesini gündüzüne katarak özveri ile fedakarca görev yapan insani olmayan 24 saat liknöbetler ile kendisine ve ailesine zaman ayırmadan önceliği hastane olan çalışanlara Döner Sermaye (Performans) Ek ödemelerine gelince maaş ödeme gününde çalışanın önünekocaman bir sıfır rakamı konmaktadır.

Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile hastane çalışanı kalmamıştır.

Sağlık kurumlarında görev yapan tüm çalışanlar muzdarip ve şikâyetçidir. 

Sağlık Bakanlığı ve YÖK yetkilileri çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdar oldukları halde vurdumduymazlıkları hala devametmektedir. Çalışanlar 5 yıl önceki döner sermayeden almış oldukları ücretleri bu gün mumla arıyor olmaları durumun vahametini açıkça göstermektedir. 

Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye ödemeleri hakkındaki taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e teslim ettik. 

Her iki kurumun idarecilerine bu durumu defalarca anlattık. 

Yaklaşık bir yıl önce Genel Başkanımız Sağlık Bakanı ve YÖK Başkanı ile yaptığı görüşmede her iki kurum yetkilisi de DönerSermaye yönetmeliğinde değişiklik yapacaklarını bunun için çalışmalara başladıklarını açıklamışlardı. Aradan geçen sürede ne yazık ki hala bir somut adım atılmamıştır. 

Türk Sağlık Sen olarak döner sermayeler ile ilgili sorunlara binlerce kez dikkat çektik. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor. Bugün çalışanların sesini yetkililere bir kez daha duyurmak ve döner sermaye ek ödemelerinin  adaletli bir şekilde dağıtılması hakkındaki taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için ülke genelinde aynı anda alanlara çıktık. 

Öncelikle ifade etmek isteriz ki;

Döner sermaye ödemelerinde bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirkençalışanlar sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet tesisedilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır. 

Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Kurumların Finansal açıklarında Kurum çalışanlarının katkıları ile elde edilen Döner Sermayeler kullanılmamalıdır.

Ödemelerde öncelik çalışanın olmalıdır.

Döner sermaye dağıtım oranları yükseltilmeli günümüz enflasyon artış oranları dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmeli, taban ücretler arttırılmalıdır. 

Ek Ödemeler gelir vergisinden muaf tutulmalıdır.

4/B Sözleşmeli çalışanlar ile sürekli sözleşmeli çalışan işçilerin maaş ve özlük hakları Döner Sermayeden değil de merkezi bütçe den ödenmelidir.

Döner sermaye ( Performans)  Ek Ödemeleri mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete son verilmelidir. 

Kıymetli Basın Mensupları ve Sağlık Çalışanları

Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e bağlı Faaliyet gösteren Üniversite hastanelerin de özveri ile görev yapan fedakar çalışanlar sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler. 

Sağlık Bakanlığı ve YÖK yöneticilerine sesleniyoruz;

Döner sermayelerdeki gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığıekonomik sıkıntı, evinde yaşadığı huzursuzluğun vebali siz yetkililerindir. Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız.

Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce çalışma hayatına geçiriniz.  Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir. 

Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye sistemi kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve çalışanların talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız.  Emeğin karşılığı olan ekmek mücadelesinde ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner37

banner38