SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN, SAĞLIKTA BİLİŞİM

Yataklı tedavi hizmetleri süreçlerinde hastanelerin dijitallik seviyelerinin değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan EMRAM modelinin sağlık kuruluşlarına aktarılması amacıyla yapılan bölgesel bilgilendirme toplantısı ilimizde gerçekleştirildi.

SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN, SAĞLIKTA BİLİŞİM

Yataklı tedavi hizmetleri süreçlerinde hastanelerin dijitallik seviyelerinin değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan EMRAM modelinin sağlık kuruluşlarına aktarılması amacıyla yapılan bölgesel bilgilendirme toplantısı ilimizde gerçekleştirildi.

21 Haziran 2019 Cuma 20:14
SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN, SAĞLIKTA BİLİŞİM

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla 21 Haziran 2019 Cuma günü gerçekleştirilen programa Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bursa, Bartın, Yalova, Zonguldak, Düzce, Bolu illeri yataklı tedavi kurumlarından üst düzey yöneticileri katılım sağladı.

Ergüney ‘’Kocaeli’de Dijital Hastane Konusunda Ciddi Çalışmalar Yapılıyor’’

Hastanelerin dijitallik seviyelerinin arttırılması, sağlık hizmetlerinin günümüzün gelişmişlik düzeyine uygun, etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen programda açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney “ Bu toplantının ilimizde yapılması bizi çok mutlu etti.  Toplantı neticesinde çok daha donanımlı şekilde buradan ayrılacağız.  Ülkemizde bu konuda çok ciddi çalışmalar yapılıyor. İlimiz de bu çalışmalara önem vermektedir. Önümüzdeki yıllarda hem ülkemizde hem de dünya çapında özellikle şehir hastanelerinin devreye alınmasıyla bu tip çalışmaların daha ileri seviyelere ulaşacağına inanıyorum. Bu konuda verilen emekler çok önemli, bu çalışmaların bizlerin sahiplenmesi, yöneticilerimizin bu işi önemsemesi ve gönül vermesi gerekiyor. Emek veren kişilerin de örnek gösterilmesi ve onurlandırılması gerekiyor ’’ dedi.

Daha Hızlı, Kaliteli, Ekonomik Ve Daha Nitelikli Hizmet İçin EMRAM

Sağlık Bilgi Sistemleri genel Müdürü Dr. M. Mahir Ülgü gerçekleştirdiği konuşmasında ‘‘Dijital hastane kavramı üzerinden bir dizi çalıştaylar yapılarak bölge toplantıları düzenlenmektedir. Yakın illerin de yöneticilerinin katıldığı bugünkü toplantımızı Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünün ev sahipliğinde gerçekleştirmekteyiz. Dijital Hastane; hastanelerimizin iş akış seyirleri içerisinde arka planda teknolojiyi doğru kullanmaları, hastalarımıza daha hızlı, kaliteli, ekonomik ve daha nitelikli hizmet almaları için planlanan bir uygulama diyebiliriz. Bu hizmet 1 ile 7 seviye arasında ölçeklendirilmekte olup en yüksek seviye 7 olmaktadır. Avrupada 200 civarında 6. Seviyede hastane mevcut bulunmaktadır. Bu hastanelerin 165 tanesi ülkemizde yer almaktadır. Bu hastanenin 6 tanesi de Kocaeli ilimizde bulunmaktadır’’ dedi.

Programda; Medipol Üniversitesi’nden Dr. İlker KÖSE HIMSS EMRAM Seviye 6 İçin Yol Haritası ve HIMSS EMRAM Seviye 6 Revalidasyonu ve Seviye 7 Gereksinimleri hakkında önemli bilgiler aktardı. Örnek Hastane sunumları oturumunda; Bursa Mudanya Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Serkan Fatih Yeğen ve Kocaeli Gebze Fatih Devlet Hastanesi sunumlarıyla Başhekim Uz. Dr. Gökhan Nalbant ile Başhekim Yardımcısı Dr. Selma Bozkurt Yıldırım Dijital Hastane ve EMRAM deneyimlerini aktardılar.

Electronic Medical Record Adaption Model (EMRAM) 

Hem yataklı hem de ayaktan tedavi hizmeti sunan sağlık tesislerinde, süreçleri iyileştirmek ve hastaların daha iyi hizmet almasını sağlamak için yöntem ve akış modelleri HIMSS Analitik adı altında uluslararası bir standardizasyon mekanizması haline getirilerek Sağlık Bakanlığı tarafından Electronic Medical Record Adaption Model (EMRAM) geliştirmiştir. Bu sistemde hastanelerin elektronik tıbbi kayıt yetenekleri en temel hizmetlerden, kâğıtsız tıbbi kayıt ortamına kadar genişleyen bir aralıkta ele alınmaktadır.

Kocaeli’de HİMMSS Seviye 6 sertifikasına sahip hastaneler:

·         Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

·         İzmit Seka Devlet Hastanesi

·         Karamürsel Devlet Hastanesi

·         Körfez Devlet Hastanesi

·         Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi

·         Gebze Fatih Devlet Hastanesi

·         Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 HIMMS Seviye 7 ile derecelendirilen Avrupa’da 31 hastanenin 2 tanesi ülkemizdedir. İlimizde seviye 7 çalışmaları devam etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner39

banner37

banner38